Zasiłek okresowy

Zasiłek okresowy

Świadczenia pieniężne z pomocy społecznej

Przysługują osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej z jednego powodów wymienionych w art. 7 pkt 2-15 lub innych okolicznościach uzasadniających udzielenie pomocy społecznej.

Kryterium dochodowe wynosi:  

  • dla osoby samotnie gospodarującej jest nim dochód nieprzekraczający kwoty 1010,00 zł,
  • dla osoby w rodzinie – kwota 823,00 zł

Pomocą przyznawaną na czas określony jest zasiłek okresowy. Świadczenie to przysługuje na podstawie art. 38 ustawy o pomocy społecznej i adresowane jest do osób i rodzin bez dochodów lub o dochodach niższych niż ustawowe kryterium oraz zasobach pieniężnych nie wystarczających na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, zwłaszcza ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego.

Zasiłek okresowy ustala się:

  • w przypadku osoby samotnie gospodarującej – do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, 
  • w przypadku rodziny – do wysokości różnicy między kryterium dochodowym rodziny a dochodem tej rodziny.

Kwota tak ustalonego zasiłku okresowego nie może być niższa niż 50 % różnicy między:

  • kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby;
  • kryterium dochodowym rodziny a dochodem tej rodziny.

Zgodnie z art. 147 ustawy o pomocy społecznej kwota zasiłku okresowego nie może być niższa niż 20 zł. Okres, na jaki przyznane zostanie to świadczenie, ustalany jest na podstawie okoliczności sprawy.

W celu ubiegania się o przyznanie pomocy w formie zasiłku okresowego należy zgłosić się do pracownika socjalnego GOPS z niżej wymienionymi dokumentami:

  1. osoba bezrobotna – przedstawia nr PESEL
  2. osoba niepełnosprawna/ emeryt/ rencista – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności/decyzja ZUS lub KRUS o wysokości renty/emerytury, dokumenty potwierdzające trudną sytuację zdrowotną.
  3. osoba pracująca – zaświadczenie o wynagrodzeniu od pracodawcy za miesiąc poprzedzający dzień złożenia wniosku .

Poza w/w dokumentami do każdego wniosku należy dołączyć wszelkie decyzje potwierdzające dochód rodziny, tzn. decyzję o przyznaniu świadczeń rodzinnych ,decyzję przyznającą świadczenia z funduszu alimentacyjnego, decyzję przyznającą zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, dodatek mieszkaniowy, itp.

Rodzina zobowiązana jest do udzielania pomocy członkom rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie zaspokajać swoich potrzeb w związku z ustawowym obowiązkiem alimentacyjnym.

Koniusza 55, 32-104 Koniusza

Poniedziałek: – Piątek 7:30 do 15:30

Gmina Koniusza

GOPS Koniusza © 2025. All Rights Reserved