Przeciwdziałanie przemocy

Przeciwdziałanie przemocy domowej

 

Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, poniżej znajdziesz informacje, co zrobić, by powstrzymać tę sytuację.

Pamiętaj także, że wszystkie osoby pokrzywdzone przemocą domową mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez Fundusz Sprawiedliwości. Dla uzyskania pomocy ze środków Funduszu nie jest wymagane aby toczyło się postępowanie karne.

Całą dobę działa Linia Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900

Poradę prawną można uzyskać w ramach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego, w tym także w punktach specjalizujących się w udzielaniu porad prawnych osobom doznającym przemocy https://np.ms.gov.pl/aktualnosci/Komunikat,57

ZASOBY INSTYTUCJONALNE NA TERENIE GMINY KONIUSZA FUNKCJONUJĄCE W OBSZARZE PRZECIWDZIALANIA PRZEMOCY DOMOWEJ

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – zapewnia obsługę organizacyjno-techniczną zespołu interdyscyplinarnego, pracownicy socjalni diagnozują sytuację i potrzeby osoby dotkniętej przemocą domową, udzielają kompleksowych informacji, organizują niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, psychologicznej , prawnej , koordynują pracami w grupach diagnostyczno pomocowych, realizują procedurę Niebieskie Karty, uczestniczą w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego.

Przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koniuszy działa Punkt wsparcia dla ofiar przemocy
Wtorek 13:00-15:00
Czwartek 13:30-15:30

  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku (Tj. Dz. U.
    1997, Nr 78 poz. 483 z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Tj.
    Dz. U. z 2023 poz.1426 r. z późn. zm.),
  • Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy  domowej ( Tj. Dz. U. z 
    2021 poz. 1249 z późn. zm),
  • Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (T.j Dz. U. z 2023 r. poz. 901
    z późn.zm.),
  • Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i
    przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 2151.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie
    procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz.
    U. z 2023 r. poz. 1870).

 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – zapewnia obsługę organizacyjno-techniczną zespołu interdyscyplinarnego, pracownicy socjalni diagnozują sytuację i potrzeby osoby dotkniętej przemocą domową, udzielają kompleksowych informacji, organizują niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, psychologicznej , prawnej , koordynują pracami w grupach diagnostyczno pomocowych, realizują procedurę Niebieskie Karty, uczestniczą w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – udziela poradnictwa specjalistycznego (psychologicznoterapeutyczne, pedagogiczne i socjalne), tworzy i realizuje program korekcyjno-edukacyjny dla sprawców przemocy.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu, uczestniczy w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno – pomocowych.

Placówki lecznictwa odwykowego, realizujące zadania w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia: · Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu – diagnozuje pacjentów uzależnionych i współuzależnionych, prowadzi terapię uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, wykonuje konsultacje specjalistyczne.

 Komenda Powiatowa Policji – przyjmuje zgłoszenia od ofiar i świadków o stosowaniu przemocy w rodzinie oraz podejmuje interwencję w tych sprawach, a także realizuje procedurę Niebieskie Karty, funkcjonariusze uczestniczą w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup roboczych. Ponadto, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  daje policji nowe narzędzie w postaci wydawania wobec sprawców przemocy nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Wydany nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się obowiązują przez okres 90 dni.

Prokuratura Rejonowa – prowadzi postępowania przygotowawcze i wyjaśniające w sprawach dotyczących przestępstw związanych ze stosowaniem przemocy w rodzinie, przedstawiciel jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego

Sąd Rejonowy – orzeka w sprawach karnych i rodzinnych, mając m.in. możliwość stosowania kar wobec sprawców przemocy oraz przymusu poddawania się terapii dla sprawców przemocy; kurator uczestniczy w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno-pomocowych.

Zespół Interdyscyplinarny– kompleksowo realizuje procedurę Niebieskie Karty, dokonuje diagnozy zjawiska przemocy na terenie gminy, organizuje kampanie społeczne z zakresu przeciwdziałania przemocy.

Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna – prowadzi poradnictwo specjalistyczne oraz terapię dla dzieci i młodzieży oraz rodziców.

Placówki służby zdrowia – ośrodki zdrowia (lekarze, zwłaszcza pierwszego kontaktu, pielęgniarki, ratownicy medyczni), szpitalny oddział ratunkowy – w przypadku rozpoznania symptomów świadczących o stosowaniu przemocy mają uprawnienia do sporządzenia formularza Niebieska Karta, przedstawiciel służby zdrowia lekarz psychiatra uczestniczy w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno – pomocowych. Lekarz POZ jest zobowiązany do wystawienia bezpłatnego zaświadczenie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

Placówki oświatowe na terenie Gminy Koniusza– przedszkola, szkoły – pedagodzy, wychowawcy,  mają bezpośredni kontakt z dziećmi i młodzieżą, są uprawnieni do sporządzenia formularza Niebieska Karta, uczestniczą w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno-pomocowych. Pedagodzy i psycholodzy w ramach swych kompetencji obejmują dzieci i młodzież, ze zdiagnozowanym problemem przemocy, wsparciem na terenie szkoły.

W celu efektywnego przeciwdziałania przemocy domowej, zmierzającego do zmniejszenia skali zjawiska przemocy oraz pogłębiania społecznej świadomości na mocy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej wszystkie gminy w Polsce zobligowane są do tworzenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz  Ochrony Osób Doznających  przemocy domowej.

Rodzina jest najważniejszym środowiskiem w życiu człowieka, kształtującym osobowość, system wartości, styl życia. Niezmiernie ważną rolę w prawidłowo funkcjonującej rodzinie odgrywają wzajemne relacje pomiędzy rodzicami oparte na miłości i zrozumieniu. W przypadku gdy w rodzinie występuje problem społeczny rodzina nie jest w stanie realizować podstawowych zadań, role wewnątrzrodzinne ulegają zaburzeniu, łamane są reguły a zachowania poszczególnych członków rodziny stają się coraz bardziej niezgodne z normami prawnymi i moralnymi. 

Przemoc domowa może być skutkiem, jak i przyczyną dysfunkcji w rodzinie. Z obserwacji życia społecznego i lokalnego wiadomo, że ludzie bardzo niechętnie przyznają się do przemocy domowej. Wokół przemocy narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że jest to zjawisko marginalne, występujące wyłącznie w patologicznych środowiskach, jak również , że to co dzieje się w domu ma w nim pozostać. Przemoc domowa w wielu środowiskach niestety nadal traktowana jest jako temat wstydliwy, upokarzający, a informacje o tym zjawisku nie opuszczają „czterech ścian”, w których często dochodzi do dramatów. 

Przemoc domowa została zdefiniowana w art. 2 ust.1 pkt. 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej . Zgodnie z tą definicją: przemoc domowa to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się działania lub zaniechania naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt. 1, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. 

Statystycznie większość osób doznających przemocy domowej  stanowią kobiety. Innymi szczególnie wrażliwymi kategoriami osób doznających przemocy w rodzinie są m.in.: małoletni, osoby starsze, osoby z niepełnosprawnością. Szczególna ochrona i wsparcie powinny być dedykowane dzieciom, zarówno doznającym przemocy domowej, jak i będącym świadkami przemocy. Zmniejszenie skali zjawiska przemocy domowej  jest procesem wymagającym czasu, wysiłku, nakładów finansowych, zaangażowania wielu służb, a także zmiany świadomości społecznej. 

Ze względu na swoją złożoność zjawisko przemocy domowej zasługuje na miano problemu interdyscyplinarnego i leży w kręgu zainteresowań pracowników pomocy społecznej, służby zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości, terapeutów, funkcjonariuszy Policji oraz Prokuratury. W systemie przeciwdziałania przemocy domowej niezmiernie ważne jest zapewnienie odpowiedniej i kompleksowej pomocy osobom dotkniętym przemocą domową ukierunkowaną  na zmianę niepożądanych zachowań i postaw na wzrost bezpieczeństwa tych osób i poprawę ich funkcjonowania w różnych sferach życia, jak i oddziaływań wobec osób ją stosujących.

Gmina Koniusza włącza się w projekt „Otwórz się na pomoc – przemoc”.

Każdy ma prawo do życia bez przemocy!

 Chcemy głośno o tym mówić, aby
zwrócić uwagę mieszkańców, rodziców, nauczycieli i dzieci, na to zjawisko i mu przeciwdziałać.

Zobacz szczegóły:

https://e-book.polskapress.pl/books/gcyy/

 

Koniusza 55, 32-104 Koniusza

Poniedziałek: – Piątek 7:30 do 15:30

Gmina Koniusza

GOPS Koniusza © 2025. All Rights Reserved